bieliźniarstwo i pończosznictwo

Biustonosz ma 100 lat! (6865)

Według Lisy Armstrong z tygodnika Times w tym roku przypada okrągła – setna rocznica powstania biustonosza. Równo sto lat temu słowo biustonosz zostało po raz pierwszy publicznie użyte. Stało się to na łamach amerykańskiego pisma Vogue. Z tej okazji na łamach tygodnika Times ukazał się artykuł poświęcony przeszłości i przyszłości biustonosza. Autorka wraz z członkami redakcji przeprowadziła badania dotyczące wielkość biustu Brytyjek oraz dostępności odpowiednio dobranych rozmiarowo biustonoszy.
W świetle badań okazało się że w ciągu ostatnich pięciu lat przeciętny brytyjski biust urósł z rozmiaru 75B na 80C. Badacze stwierdzili także, że kobiety nadal uparcie kupują za małe staniki. 100 procent badanych miało na sobie niewłaściwy biustonosz. Zazwyczaj dobierano za duże miseczki, przy zbyt małym obwodzie pod biustem.

reklama

Według specjalistów z firmy Marks&Spencer, przeciętny rozmiar brytyjskiego stanika skoczył z 75B na 80C w zaledwie pięć lat. Dieta i estrogeny w wodzie pitnej mogą być odpowiedzialne za część zmian, jednak najpotężniejszą rolę odgrywa chirurgia plastyczna (operacje biustu to ponad 25 procent wszystkich zabiegów kosmetycznych). Należy zwrócić uwagę, że powiększony w wyniku operacji plastycznej biust różni się kształtem od naturalnego. To z kolei otwiera nowe możliwości przed producentami bielizny wyspecjalizowanymi w produkcji biustonoszy. Firma Le Mystere no 9 zaprojektowała biustonosz w kształcie litery U. Podtrzymuje on biust o wiele wyżej niż wersja tradycyjna. Model został zaprojektowany specjalnie z myślą o kobietach po operacji. Kosztuje ok. 60 euro.
Według autorki cytowanego artykułu w roku swoich setnych urodzin biustonosze pozostają przebojem handlu detalicznego. Wkroczyła do gry dzisiejsza technologia (i komfort), zastępując pionierską konstrukcję z drutu i chustek do nosa. Mamy biustonosze, które można pompować dla wzmocnienia efektu; niektóre można unosić i opuszczać jak zwodzone mosty, osiągając pożądaną głębokość rowka. Są wreszcie staniki wyposażone w leciutkie usztywnienia z przędzy bambusowej, dla idealnego pochłaniania wstrząsów podczas joggingu.

Za tygodnikiem Times publikujemy krótką historię stanika

1907 – Słowo “biustonosz” po raz pierwszy pojawia się w amerykańskim “Vogue’u”

1913 – Amerykańska dama z towarzystwa, Mary Phelps Jacob, robi sobie stanik z dwóch jedwabnych chusteczek i kawałka wstążki. W następnym roku opatentowuje wynalazek

1935 – Firma Warner’s tworzy system oznaczania rozmiaru miseczek

1957 – Howard Hughes projektuje bezszwowy biustonosz push-up dla Jane Russell w “Wyjętym spod prawa”. Russell twierdziła później, że nigdy go nie założyła

1959 – DuPont wynajduje Lycrę

1967 – Wchodzi do sprzedaży model Doreen Triumpha. Do dziś pozostaje bestsellerem

1977 – Hinda Miller, Lisa Lindahl i Polly Smith tworzą pierwszy biustonosz sportowy

1997 – Włoski producent Santoni tworzy maszynę, dzięki której można wyprodukować stanik z jednego kawałka materiału

reklama
Spis treści aktualnego numeruWydania archiwalne